Zachwyca nas zauważalne piękno, lecz wieczne jest to, co niewidoczne - Marie von Ebner-Eschenbach
statystyki www stat.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Szaliczek boa z uroczej Luny

Zdjęcie i wzór z zasobów internetowych mam już od dawna - szaliczek mi się bardzo podobał, ale jakoś do tej pory nie miałam sposobności, żeby się za niego zabrać. Dzisiaj taka okazja się nadarzyła - na prośbę przesympatycznych czytelniczek mojego blogu pokażę krok po kroku jak taki szaliczek wykonać.

szaliczek boa

Tak szaliczek boa ma wyglądać.

schemat boa

A według tego schematu będzie wykonany.

Szaliczek zrobię z "Luny" podwójną nitką, szydełkiem nr 4. Włóczkę specjalnie na potrzeby tej robótki zakupiłam u ULI w jej uroczym internetowym sklepiku ZAMOTANE.

"Luna" jest śliczna, cienutka i bardzo wydajna - 50g/550m. Z aktualnej oferty wybrałam kolor przydymionego różu, choć przyznaję, że bardzo mi się podoba Luna śliwkowa. Niestety włóczki w tym kolorze - póki co - nie ma w sklepie; to chyba Dagny cały zapas wykupiła na swoje w kosmicznym tempie wykonywane robótki:)) 

Krok 1

Robótkę rozpoczynamy od luźnego łańcuszka, który zgodnie ze schematem powinien mieć 137 cm długości. Żeby wzór sie dobrze rozłożył - łańcuszek powinien składać się z n x 18 oczek plus 6  oczek.

Moja rada: żeby utrafić potrzebną dla prawidłowego rozłożenia wzoru ilość oczek - łańcuszek należy wykonać z osobnej nitki i nie odrywać  jej dopóki nie zrobimy rzędu drugiego; ważne jest to szczególnie wtedy, kiedy przez nieuwagę zrobimy łańcuszek dłuższy - wówczas sprujemy nadmiar oczek, jeżeli natomiast łańcuszek będzie za krótki lub brakuje nam oczek do wzoru - to dorobimy bez prucia rzędu następnego.

Krok 2

Rząd 1: pętelki z 5 oczek łańcuszka i półsłupki wbite w co 6-te oczko łańcuszka zasadniczego.

boa-krok2

Krok 3

Rząd 2 - do rzędu przechodzimy 3 oczkami łańcuszka, a następnie wykonujemy w pierwszej pętelce 8 słupków raz nawijanych; tę grupę słupków łączymy półsłupkiem na środku następnej pętelki, *robimy łańcuszek z 5 oczek i łączymy półsłupkiem na środku kolejnej pętelk; teraz wykonujemy grupę 9 słupków 1 raz nawijanych w następnej (już czwartej) pętelce* - czynności od * do * powtarzamy; w ostatniej pętelce wykonujemy: 9 słupków raz nawijanych, 5 oczek łańcuszka i 9 słupków raz nawiajnych - jesteśmy już na drugiej stronie robótki; teraz ponownie robimy wzór od * do*; w ostatniej pętelce wykonujemy 9 słupków raz nawijanych i 5 oczek łańcuszka, który łączymy oczkiem ścisłym z początkiem rozpoczętego rzędu.

krok3

Krok 4

Rząd 3 -do rzędu przechodzimy 4 oczkami łańcuszka i wykonujemy 8 słupków raz nawijanych rozdzielonych 1 oczkiem łańcuszka (każdy słupek należy wykonywać wybiając w słupek poprzedniego rzędu), ósmy słupek grupy łączymy półsłupkiem z kolejną pętelką, teraz: *9 słupków raz nawijanych rozdzielonych 1 oczkiem łańcuszka, półsłupek na kolejnej pętelce* - czynność powtarzamy od * do* aż do narożnej pętelki rzędu; w pętelce narożnej wykonujemy 3 x 9 słupków rozdzielonych 1 oczkiem łańcuszka. Rząd zamykamy oczkiem ścisłym.

krok4

Krok 5

Rząd 4 - pętelki z 5 oczek łańcuszka połączone ze słupkami poprzedniego rzędu półsłupkiem.Ostatnią pętelkę wykonujemy w następująco: 2 oczka łańcuszka, 1 słupek raz nawijany wbity w dolne oczko łańcuszka rozpoczynającego rząd przerobiony razem z oczkiem łańcuszka, ktore mamy na szydełku - w ten sposób kolejny rząd rozpoczniemy znajdując się na środku pętelki.

krok5-rząd 4

Krok 6

Rząd 5 - do rzędu przechodzimy 4 oczkami łańcuszka i wykonujemy w pętelce 4 słupki 2 razy nawijanych, łączymy ostatni słupek na środku kolejnej pętelki półsłupkiem, następnie: *łańcuszek z 5 oczek połączony półsłupkiem na środku kolejnej pętelki, wykonujemy grupę 9 słupków 2 razy nawijanych łącząc ostatni z grupy słupek z kolejną pętelką półsłupkiem*; powtarzamy od * do *; w trzeciej od końca pętelce rzędu wykonujemy grupę 9 słupków 2 razy nawijanych, łańcuszek z 5 oczek połączony z kolejną pętelką półsłupkiem, 4 słupki 2 razy nawijane połączone oczkiem ścisłym z ostatnim oczkiem łańcuszka rozpoczynajacego rząd. 

Krok6

Krok 7

Rząd 6 (ostatni) - do rzędu przechodzimy 4 oczkami łańcuszka i wykonujemy słupki 2 razy nawijane wbite w słupki poprzednego rzędu; słupki w grupie rozdzielamy 1 oczkiem łańcuszka; uwaga: do poszczególnych grup słupków przechodzimy bez oczek łańcuszka.

ostatni krok

A tak wygląda boa po przerobieniu ostatniego słupka w rzędzie szóstym.

Szaliczek boa ukończony

Szaliczek jest cudownie mięciutki i bardzo przyjemny w dotyku. "Luna" jest świetna; w tej włóczce można się naprawdę zakochać:))

poniedziałek, 20 października 2008, moteczek

Polecane wpisy

Komentarze
2008/10/21 07:53:56
faktycznie cudo ci wyszlo...bardzo mi sie podoba..moze czas sie skusic na lune..pozdrawiam ania
-
2008/10/21 12:30:04
Jestes BOSKA Kobieto własnie chciałam taki szalik a niewiedziałam jak sie za niego zabrac.
Włóczkę mam ...teraz tylko do roboty....do roboty...
nitkowo.blogspot.com/
-
2008/10/21 12:47:33
Przecudowny!!!Moze ja w koncu skusze się na jakiś szaliczek dla siebie:))Pozdrawiam!
-
2008/10/21 13:24:34
Bardzo twarzowy kolorek wybrałaś--świetny
-
2008/10/21 16:27:26
Cudny szaliczek, cudny kolor i przesympatyczna Autorka. Zrobię dokładnie tak samo, ale najpierw zakupię potrzebne mi akcesoria. Nie wiem jak dziękować za schemat i opis, a także zdjęcia tego pięknego szaliczka. Pozdrawiam serdecznie :)))
-
2008/10/21 20:05:57
Śliczny tutorial zrobiłaś;
ten szalik faktycznie jest fajniutki- kilka jakiś czas temu wyprodukowałam,ale chyba skuszę się na jeszcze jeden

P.S.
Tak;to ja tę śliwkową LUNĘ wykupiłam
-
2008/10/21 21:15:43
Persjanka - do wybrania tej włóczki zachęciły mnie opinie Dagny, i miło mi jest przyznać, nie zawiodłam się (a tak po cichutku Ci powiem, że Dagna dla mnie jest specjalistką od włóczek i ich praktycznego wykorzystania - a ja opinie specjalistów sobie bardzo cenię).

Aga - bardzo się cieszę, że mogłam pomóc.

Słonecznik - ten szaliczek podarowałam mojej najwspanialszej koleżance; sobie niebawem zrobię następny, gdyż szaliczek robi się bardzo szybko, a i Luny mi jeszcze sporo zostało.

Jola - bardzo dziękuję; kolorek rzeczywiście jest twarzowy.

Xavierra - cieszę się, że mogłam pomóc; jakby coś było mało zrozumiałe lub czytelne pytaj - adres znasz.

Dagny - starałam się jak mogłam, żeby opis był czytelny; ja zazwyczaj przy robótkach wykorzystuję schematy, ale wiem, że są osoby, które wolą robić z opisów.

Dziękuję Wam dziewczyny za wspaniałe i miłe mojemu sercu słowa. Pozdrawiam cieplutko


-
2008/10/22 14:49:45
Cudny szaliczek!
A z Twoim opisem nie wydaje się taki straszny w robocie, więc może spróbuję:))
Pozdrawiam!
-
2008/10/23 17:14:37
Superkowy szaliczek, bardzo mi się podoba.
-
2008/10/23 19:52:47
Dzięki Wam dziewczyny, wielkie dzięki za wasze słowa uznania.

Ann_margaret kiedy zobaczyłam ten schemat wydawał mi się troszeczkę skomlikowany, ale kiedy się zaczęłam wg niego szydełkiem machać okazało się, że "nie taki diabeł straszny jak go malują":))

Pozdrawiam cieplutko
-
2008/10/23 21:28:30
Prześliczny,i ten kolor...miodzio :)
-
2008/10/25 23:36:42
Tak zachecajaco to wygląda,że sobie chyba zrobię :-) Jak tylko lune dostanę ... To nic,że mam juz 4 rzeczyie skończone ... Podoba mi się i już !
-
2008/10/26 10:57:20
Salameandra

Larysan

- dzięki za słodkie komentarze.
Pozdrawiam serdecznie
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/27 21:03:00
Dzisiaj uczyłam się na grubszej włóczce, trochę prułam, korzystałam z opisu i trochę zaglądałam do schematu i jakoś szło, na początku przeostatniego rzędu włóczka mi się skończyła ;) Jutro zacznę z Luny, dzisiaj przyszła zamówiona przesyłka. Pozdrawiam serdecznie:))
-
2008/10/27 21:05:19
Ojej, zapomniałam się zalogować...
-
2008/10/27 21:57:06
Xavierra - cieszę się, że mój opis jest przydatny. Powodzenia w szydełkowaniu życzę. Drugi szaliczek już rozszyfrowałam, opis mam na brudno przygotowany, zdjęcia niektórych elementów także zrobione. Jeszcze w tym tygodniu postaram się to wszystko dopracować i na pocztę Ci wrzucę. Pozdrawiam serdecznie
-
2008/10/28 15:44:20
Extra szaliczek.... ! bardzo mi sie podoba.....
-
2008/10/28 17:04:48
Wiki - wielkie dzięki. Pozdrawiam
-
2008/10/31 08:30:18
Pobrałam sobie schemat szaliczka...i chyba sobie też zrobie. Zastanawiam sie tylko nad kolorem....
-
2008/10/31 09:46:56
Taki fajny kursik zrobiłaś, że może i ja się skuszę.
-
2008/10/31 12:45:50
Wiki - mam nadzieję, że coś z mojego bardzo amatorskiego opisu zrozumiesz. Przyjemnego szydełkowania życzę.

Makneta - skuś się, skuś - przyjemna robótka i świetny efekt.

Dzięki za wizytę i miłe komentarze. Pozdrawiam cieplutko
-
2008/10/31 19:32:57
Dziękuję Moteczku, że tak miło piszesz o moim sklepiku :) Twój szaliczkek jest śliczny, w zeszłym roku ja również go zrobiłam z Sasanki na prezent gwiazdkowy. Co do luny śliwkowej, to jeszcze mam szansę dostać, ostatnio otrzymałam możliwość specjalnych zamówień po 5kg w danym kolorze i pierwszy raz skorzystałam właśnie na ten kolor luny, nie jestem hurtownią, więc za często pewnie tak szaleć nie będę, raczej będę korzystać z normalnych zamówień, ale jak nie ma innego wyjścia, żeby ten kolorek dostać, to trzeba spróbować :) Dziękuję za kolejne zamówienie, coś czuję, że niedługo dużo nowych ciekawych rzeczy zobaczymy na Twoim blogu ;-) Pozdrawiam, Ula
-
2008/10/31 22:31:30
Ula - z koloru włóczki jestem bardzo zadowolona; to chyba los tak chciał, że śliwkowej luny w sklepiku już nie było; kiedy zamawiałam włóczkę, myślałam o sobie, tak się jednak złożyło, że szaliczek podarowałam mojej najdroższej koleżance, która jest blondynką i ten kolor jest dla niej idealny. A tak, tak - zamówienie złożyłam (przelewik także już poszedł - szkoda tylko, że dwa wolne dni mamy, więc na przesyłkę troszeczkę będę musiała poczekać). Niteczki znajdą przeróżniste zastosowanie: od poncza począwszy (Jola mnie zmotywowała), przez sweterki i bluzeczki, na chustach lub szalach skończywszy. Jak widzisz planów mam wiele, a jak z realizacją będzie? - mam nadzieję, że chęci i wena mnie nie opuszczą. Swoją drogą, to w sklepiku masz tak cudowne włóczki, że chciałoby się je wszystkie mieć. A propos mieć - to napewno jeszcze nie raz do Twojego sklepiku na zakupy wpadnę:)) pozdrawiam serdecznie
P.S. Jak śliwkową lunę otrzymasz, to proszę daj znać - kupię dla siebie na szaliczek.
-
2008/11/02 16:37:46
mam tylko małe pytanko
na szaliczek ile luny wyszło
-
2008/11/02 16:41:03
mam tylko małe pytanko
na szaliczek ile luny wyszło
-
2008/11/02 19:11:20
Sanja - dwa moteczki; sporo zostało, ale jeden nie wystarczy. Pozdrawiam
-
Gość: POŚWIATA, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/11/27 10:47:33
Na pani blog trafiłam zupełnie przypadkiem i ... zostanę tu na dłużej. Zamurowało mnie kompletnie, zachwyciło, a za szaliczek krok po kroku bedę Panią kochać dozgonnie. Już dawno się do niego przymierzałam, mam nawet ten sam wzór, ale że ja sobie na szydełku tylko ot tak dłubię a zaczęłam zupełnie niedawno, nie bardzo wiedziałam jak się do tego zabrać. Teraz już wiem ibędę próbować aż do skutku.
Serdecznie pozdrawiam Beata
-
2008/11/27 20:15:36
Beata - dziękuję za przesympatyczny komentarz. Jest mi niezmiernie miło, że mogłam pomóc. Serdecznie zapraszam do odwiedzin i pozdrawiam cieplutko.
-
2009/12/02 19:19:28
właśnie robię ten Twój szalik ! Super fajny jest :)
-
Gość: moteczek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/12/12 20:14:44
Cieszę się.
Pozdrawiam
-
Gość: dorka45, *.tvk.torun.pl
2010/01/10 16:25:08
Witaj.Jesteś Aniołem ,że zamieściłaś opis.mam nadzieję ,że uda mi się go zrobić .
Pozdrawiam serdecznie .
Dorka
-
2010/01/10 19:33:54
Dorka-bardzo się cieszę, że mogę pomóc.
Pozdrawiam serdecznie
-
2010/01/28 12:35:58
Jak dla mnie - ślicznie.....może się skusze na zrobienie czegoś takiego
-
2010/09/07 09:16:36
Przyszedł czas i na mnie. Z szydełkiem tylko troszkę się znamy, ale zrobię ... muszę zrobić ten szal, bo zimno u nas straszliwie i bardzo, bardzo podoba mi się ten boa
Pozdrawiam:)
-
2010/09/07 17:26:35
Dendrobium - trzymam mocno kciuki; wierzę, że Ci się uda:))
Pozdrawiam
-
2010/10/14 16:18:45
Tak sobie buszuje i buszuje po blogach w poszukiwaniu nowych pomysłów i natknęłam się właśnie na to CUDO!!!! Szaliczek jest po prostu BOOOSKI, nic dodać nic ująć!!!! Pozwoliłam sobie pobrać wzór wykonania i wkrótce zabiorę się za robótkę. Jestem początkującym zapaleńcem w szydełkowaniu, ale myślę, że dam sobie radę z nim i efekt mojej pracy będzie można zobaczyć na moim blogu. Jesteś super kobietą, naprawdę -o takim szalu właśnie marzyłam - Twoje rzeczy są świetne i godne polecenia. Jak tylko dojdę do tego jak się wyróżnia tak wspaniały blog to to zrobię. Pozdrawiam serdeczne
-
2010/10/14 17:52:25
Iza - dziękuję serdecznie za wspaniałe słowa:))
Bardzo się cieszę, że znalazłaś na moim blogu coś co Ciebie zainteresowało. Życzę przyjemnego szydełkowania. Trzymam kciuki za powodzenie. Pozdrawiam cieplutko
-
Gość: mira, *.tkk.pl
2013/01/21 21:30:28
Właśnie zrobiłam sobie taki szaliczek, ma prawie 2 metry długości, cała się nim omotać mogę!!!Mój szalik jest z cieniowanej włóczki - po prostu CUDO !!!!
-
2013/01/21 22:13:32
Mira - dziękuję ślicznie za miłe słowa:))
Pozdrawiam serdecznie